Preliminära up startlistor och reservlistor till helgens prov 21-22/10  på Dundret. Hör av er till provledningen om ni inte kommer till start då det är många på reservlistan.

Håkan: 072-2050756
Anders: 070-2762785

 

Protokoll från senaste styrelsemötet.

__________________________________________________________________________________________


Ny champion i klubben!
Ohlsmyrens Ace of Spades blev den 3/9-17 SEJCH, Leo är en fantastisk viltfinnare!
Stort grattis till Fredrik Brännvall och Leo från ÖNFK!

___________________________________________________________________________________________________

Vi har tagit fram t-shirt och mössa till föreningen!
Mössa 100:-, t-shirt 100:- eller båda 180:-.
Ni som vill beställa sätt in pengar med namn och strl på t-shirt (och om det ska vara dam eller herrmodell) på önfks plusgiro 404390-7 och maila ola@grafex.se när det är gjort!

 

Ni som inte fick start på dundret 30/8 Maila erat kontonummer till ola@grafex.se. 

__________________________________________________________________________________________

Prislista och lite bilder från Pirttivuopio 23/8-16-
1ÖKL Vet point's Åke, ägare Ola Johansson
2ÖKL Giddes K Ferry, ägare Susanna och Anders Gidlund, förare Anders Gidlund.

Hej!
Nu är det dags igen för alla att hjälpa till, här nedan finns det några prov under nästa år (2018) som inte har provledning.
Maila till petbac@hotmail.com vilket prov ni vill hjälpa till med.
 
Det är av största vikt att så många som möjligt hjälper till så vi kan hålla i gång vår digra provverksamhet.


Är du ny var inte rädd för att anmäla dig, det kommer alltid finnas med någon som hållit i prov tidigare.
Vi kommer även att köra en kommissarie utbildning för dom som behöver detta.
Anmälan till ellenseldahl@gmail.com

Jaktprov ÖNFK 2018

Vår                                             Provledning
7-8/4 Ritsem                             Ola J Peter M
13-15/4 Abisko Cacit               Anna Ö Ellen S
21-22/4 Dundret Endast UKL/ÖKL    ?

Höst
1-2/9 Dundret Cacit                   ?
22-23/9 Pirttivuopio                  ?
20-21/10 Dundret Huvudprov ÖNFK      

__________________________________________________________________________________________

Söndag 20/8 hade vi i Kiruna jakt och fiskes regi ett klubbmästerskap i Pirttivuopio.
Efter många om och men kunde domare Peter Göransson kora en vinnare i ÖKL klassen, efter ett fint fågelarbete. ESH Midashällans NS Apex, ägare Astor Ejeklint.
Efter han hade vi 5 placerade hundar på sök, PH Mofara, BT Tess, BT Tindra, PH Boss och IST Penny.
I unghundsklassen med Joachin Almgren som domare placerades 5 hundar på sök, 1a PH Valle med Anita Kireri, resterande PH Groll, WT Amber, IST Taiga och SRHP Ymir.
Vi hade en riktigt rolig dag på fjället, spännande att se massa olika raser i ett KM.



 

Stort tack till domare Bo Wallin, tävlingsledningen, alla deltagare, sponsorer samt Kiruna IF-07 som höll i fiket under vår utställning 17/6-17.
Och stort grattis till alla deltagare, här kommer prislistan samt en bild på vår ordförande som kammade hem BIS-2 med sin J Forsrännarens Blixten, Grattis Peter!

Engelsk setter
Sjöspröytens VT JAPP, SE19332/2017
, FÖDD: 20160604, h, orange/hvit vg Junkl 2 Junkkl
VALLARFJÄLLET'S C-VILDE, SE21674/2016, FÖDD: 20160311, H, VIT & ORANGE e Junkl 1 Junkkl
MAC PERSSON'S CHICKO, SE57174/2015, FÖDD: 20151101, H, TRICOLOR e Ukl 1 Ukkl
J FINNLIDENS E-PIRAK, SE34075/2015, FÖDD: 20150515, H, VIT & SVART e Jkl 2 Jkkl CK R-CERT 2 Bhkl
J GIDDES K FERRY, SE19496/2015, FÖDD: 20150203, H, VIT & SVART e Jkl 3 Jkkl CK 3 Bhkl
J GIDDES L PRICKEN, SE32930/2015, FÖDD: 20150429, H, VIT & SVART vg Jkl oplac Jkkl
Melsgård S. Zeus, DK01625/2015, FÖDD: 20150109, H, Blue belton e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Bhkl BIM
J OHLSMYRENS ACE OF SPADES, S54657/2009, FÖDD: 20090804, H, SVART & VIT vg Jkl oplac Jkkl
J SKEDOMS NANOOK, SE16340/2015, FÖDD: 20150125, H, VIT & SVART vg Jkl oplac Jkkl
J SKEDOMS NITRO, SE16339/2015, FÖDD: 20150125, H, TRICOLOR e Jkl oplac Jkkl
J ÖDEBYGDENS N POLLUX, SE39359/2014, FÖDD: 20140516, H, TRICOLOR e Jkl 4 Jkkl
J MAHJORTS B MISSY, SE30989/2016, FÖDD: 20160416, T, TREFÄRGAD e Junkl 1 Junkkl CK 3 Btkl
MAHJORTS B WILDA MAYA, SE30987/2016, FÖDD: 20160416, T, TREFÄRGAD vg Junkl 4 Junkkl
VALLARFJÄLLET'S C-COLA, SE21671/2016, FÖDD: 20160311, T, VIT & ORANGE e Junkl 2 Junkkl
ÖDEBYGDENS O IDUN, SE31389/2016, FÖDD: 20160413, T, VIT & BRUN vg Junkl 3 Junkkl
SETTERWALLS LUCKY LEYA, SE44694/2015, FÖDD: 20150715, T, VIT & RÖD vg Ukl 1 Ukkl
J BJÄRKALÄRETS MACKMYRA, SE40968/2012, FÖDD: 20120519, T, TRICOLOR e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Btkl BIR
J JAKTSTORMENS AINNIS, SE20765/2016, FÖDD: 20160219, T, TREFÄRGAD vg Jkl 3 Jkkl
J MYRHEDENS M-ZENTA, SE22288/2011, FÖDD: 20110309, T, TREFÄRGAD e Jkl 2 Jkkl CK R-CERT 2 Btkl
J SKEDOMS NALA, SE16336/2015, FÖDD: 20150125, T, VIT & SVART vg Jkl 4 Jkkl
J ÖDEBYGDENS L PUMLA, S61055/2009, FÖDD: 20090929, T, TREFÄRGAD
GIDDES I TEKLA, SE29005/2012, FÖDD: 20120330, T, VIT & BRUN
IRLÄNDSKSETTER RÖD
ARTIC LIGHT LYNX, SE59127/2015, FÖDD: 20151108, H, RÖD vg Ukl 2 Ukkl
ARTIC LIGHT ROSS, SE59123/2015
, FÖDD: 20151108, H, RÖD vg Ukl 1 Ukkl
J ARTIC LIGHT HARDY XO, SE30498/2013, FÖDD: 20130401, H, RÖD e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Bhkl BIR
GIDDESDOTTERS TAIGA, SE46085/2016, FÖDD: 20160717, T, RÖD e Junkl 1 Junkkl
ARTIC LIGHT SIRIUS, SE59128/2015
, FÖDD: 20151108, T, RÖD vg Ukl 2 Ukkl
HOSLEMOHEIAS RO, SE21743/2016
, FÖDD: 20150618, T, RÖD e Ukl 1 Ukkl
J ARTIC LIGHT TESSERON, SE30496/2013, FÖDD: 20130401, T, RÖD e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Btkl BIM
J LJUNGVIDDENS HAILEY, SE35058/2015, FÖDD: 20150507, T, RÖD vg Jkl 2 Jkkl
J RIPFINNARENS ZM LYCKA, SE29354/2015, FÖDD: 20150407, T, RÖD g Jkl
SCHIKORA BJARNAR, N-4629 KRISTIANSAND
POINTER
FORSRÄNNARENS JOIKKA, SE58415/2016, FÖDD: 20161105, T, VIT & LEVERFÄRGAD 11 Valpkl HP
VENATIO'S VALDEMAR, SE19082/2016, FÖDD: 20160209, H, SVART & VIT e Ukl 1 Ukkl CK 3 Bhkl
J FORSRÄNNARENS BLIXTEN, SE15677/2014, FÖDD: 20140102, H, VIT & SVART e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Bhkl BIR
J VET POINT'S BOSS, SE36296/2014, FÖDD: 20140502, H, VIT & SVART e Jkl 2 Jkkl CK R-CERT 2 Bhkl
J VET POINT'S ÅKE, SE36298/2014, FÖDD: 20140502, H, VIT & SVART vg Jkl 3 Jkkl
J VET POINT'S TASSA, SE36289/2014, FÖDD: 20140502, T, VIT & SVART e Jkl 3 Jkkl
J VET POINT'S TIA, SE23128/2012, FÖDD: 20120207, T, VIT & GUL e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Btkl BIM
J VIIJÄGARENS COURONNE, SE53681/2012, FÖDD: 20120822, T, VIT & GUL e Jkl 2 Jkkl CK R-CERT 2 Btkl
J SE JCH SE UCH C.I.T. BORGEFLON'S CJ PHI, S23020/2007, FÖDD: 20070213, T, VIT & SVART 11 Avelskl HP
VET POINT'S, GUSTAFSSON LENA, KIRUNA
GORDONSETTER 11 Uppfkl HP
ZETTERTJÄRNS ABZOLUT, SE16554/2016, FÖDD: 20160107, H, SVART M BRUNA TECKEN vg Junkl 1 Junkkl
J HAGELSPRUTANS UNDERBARA ULALIA, SE21942/2014, FÖDD: 20140218, T, SVART M BRUNA TECKEN e Jkl 1 Jkkl CK CERT 1 Btkl BIR
J ZETTERTJÄRNS YRA, SE21214/2014, FÖDD: 20140208, T, SVART M BRUNA TECKEN e Jkl 2 Jkkl CK 2 Btkl
CK CERT 1 Btkl BIM
 

Stort Grattis till Ohlsmyrens Ace of Spades som ihelg kammade hem EXCELLENT och CERT nere i Sundsvall på SSK:s utstälning. Ägare till Leo som han kallas är Fredrik Bränvall.
Även Vet Point's Boss lyckades kamma hem excellent, cert och blev BIM och slutade som BIS-4. Grattis!
 

STORT Tack till Lena Nordin för en givande kväll som våra ÖNFK medlemmar fick ta del av. Tack även till Kicki Gidlund som var Lenas sidekick under kvällen. Och även till Ellen Seldahl som ordnade det hela.
Mycker bra, roligt och uppskattat! Fler bilder finns på Facebooksidan.
 

Första insats/anmälan till FAs konkurrensklasser ska vara tillhanda SENAST den 30 april!

Detta gäller alltså -SkogsSM, SkogsPokal, FjällSM, Fjällpokal, FältSM och Derby som genomförs hösten 2017.
Du hittar annonser på FAs hemsida:

SKOGS-SM: http://fa-avance.se/?page_id=5326
SKOGSPOKAL: http://fa-avance.se/?page_id=5131
FJÄLL-SM OCH FJÄLLPOKAL: http://fa-avance.se/?page_id=5133
FÄLT SM: http://fa-avance.se/?page_id=5135
DERBY: http://fa-avance.se/?page_id=5189

__________________________________________________________________________________________

Prislista Dundret 22-23/4-17

Lördag:
Domare Tony Johansson

1UKL Titti- Robert Johansson
3ÖKL- Plettskis E Roxy- Leif Wanhainen
1ÖKL- Vet Point's Tassa- Lena Gustafsson

Domare B-o Johansson
1 UKL HP- Orrlidens H Holly- Håkan Engebro
1 UKL Hp- Ljugviddens Hailey- Gunilla Hansson
2 UKL- Borgeflon's BS Axl Rose- Ronny Andersson
2 UKL- Troldmarkens Kriemhild Kira- Keijo Vuolteenaho

Söndag:
Domare Anders Gidlund

1 UKL Hp- Aeris TP Kayo- Leif Wanhainen

Domrare Dick Edin
1 UKL- Troldmarkens Kriemhild Kira- Keijo Vuolteenaho
2 ÖKL- Vet Point's Åke- Ola Johansson
2 ÖKL- Vet Point's Tia- B-o Johansson
3 ÖKL- Finnvellens Tea- Ingemar Johansson
2 ÖKL- Myrhedens P Billy the Killer- Mattias Lindqvist

Prislista Abisko 8-9/4-17

Lördag:
Domare Anders Gidlund

1SKL CERT R-CACIT Ödebygdens Pumla- Håkan Tofte

2SKL CK Myrhedens M-Matcho- Ola Backe
Lördag:
Domare Tony Johansson

1 SKL CERT CACIT VINNARE BJÖRKIS CUP 2017 Lillfjällans TNT- Ulrika Haapaniemi
2SKL CK- Kvernmolias Lady-
3 SKL- Myrhedens O'Nobel- Lasse Tano
4SKL- Högmyrstuas Bella-
5SKL- Zettertjärns Yra- Anna Östdahl
Lördag:
Domare Pekka Mattson

3 ÖKL Plettskis Roxy- Leif Wanhainen
2 UKL Jaktstormens A INNIS- Anna-Sara Sikku
1 UKL- Aeris TP Kayo- Leif Wanhainen
1 UKL- Ljungviddens Hailey

Söndag:
Domare B-O Johansson

2 UKL VINNARE LAPLAND CUP 2017 Mahjorts B Missy- David Gidlund
2 UKL Hoppfossens Loui- Thomas Hedqvist
Söndag:
Domare Robert Olausson

3 ÖKL Ripfinnarens ZM Lycka- Niklas Lindmark
2 ÖKL Giddes K Ferry- Anders Gidlund
2 ÖKL- Myrhedens P Billy The Killer- Mattias Lindqvist
 

Prislista Ritsem 2-3/4-17
Lördag:
Domare UKL Anders Gidlund, Domare ÖKL B-O Johansson

1 UKL Jaktstormens A Innis- Andreas Johansson
2 ÖKL Hagelsprutans underbara Ulalia- Tina Hedman
2 ÖKL Aeris tj Ginger Rogers- Thomas Lindberg
3 ÖKL Ryghåsens Ronja- Pekka Mattsson
3 ÖKL Giddes K Ferry- Susanna Gidlund

Söndag:
Domare blandparti Henrik Nilsson, Domare SKL Thomas Lindberg

1 SKL CERT-Anders Fors (Ägare Irene Olsson)
1 UKL HP Orrlidens Holly-Håkan Engebro
1 UKL Jaktstormens A Innis- Andreas Johansson
1 UKL Jaktstormens Allan- Anders Lundberg
2 ÖKL Vet Point's Boss- Sanne Johansson
2 ÖKL Hagelsprutans Underbara Ulalia- Tina Hedman
3 ÖKL Giddes K Ferry- Anders Gidlund

 

Stort grattis till Roger Englund med Giddes L Pricken som kom 2:a i Vinterfjällpokalen 2017 med 1 UKL HP.